Teel eneseteostusele hoolitse oma turvalisuse eest

Anita RäppSelle postituse autor on Anita Räpp, kellega koos korraldame baasvajaduste e-kursust Baas paika! Kursusel käime läbi Maslow’ inimvajaduste püramiidi alumised astmed, et valmistada osalejaid ette tervislikuks ja jätkusuutlikuks eneseteostuseks, mis iganes see siis kellegi jaoks on. Selle postituse fookuses olev turvalisusvajadus on Maslow’ baasvajaduste püramiidi teine aste.

Anita õppis Londonis ürituskorraldust ja turundust. Eestis tutvus tantsuteraapiaga ja läbis Noored Kooli õpetaja kutseõpingud koostöös Tallinna Ülikooliga. Ta on loomu poolest ettevõtja ja õpihimuline inimene. Viimased 10 aastat on intensiivselt enesearenguga tegelenud.

Juba kooli ajal kuulus ta õpilasesindusse ja Jõgeva Linna Noortevolikokku, kus korraldas erinevaid üritusi ning algatas noorte jaoks huvitavaid projekte. Esimese äri lõi ta Londonis, kui riiete müük interneti kaudu polnud Eestis veel nii populaarne. Enesearenguga on ta läbinud kümneid kui mitte sadu koolitusi nii Eestis kui ka välismaal. Nende hulka kuuluvad näiteks Rännaku teraapia ja Sudarshan Kriya hingamismeetod. Lisaks on ta korduvalt läbinud vaikuse-, meditatsiooni-, ego- ja joogalaagreid. Viimati õppis ta Moskvas laste meditatsiooni- ja joogaõpetajaks.

Anita tee eneseteostuseni

Olen kogenud läbipõlemist, depressiooni, unetust, pidevat energiapuudust, kiirustamist. Olen end isegi ohtlikesse olukordadesse pannud. Kõik selleks, et saaksin oma tahtmist kohe ja kiiresti. Enesearenguga olen tegelenud umbes 10 aastat. Sellel teekonnal taipasin, et eneseteostuseni jõudmine on omaette asi. Kogu sellega kaasnevale küllusele on tore enda baas enne paika loksutada. Mõnes mõttes on see nagu maja ehitamine: enne vundament, siis konstruktsioon ja detailid.

Keskendun siinkohal turvalisusvajadusele, mis on Maslow’ inimvajaduste püramiidi teine aste, füsioloogilistest vajadustest järgmine tase. Selle hierarhia kontekstis tähendab turvalisus seda, et kodu ja rahaasjad on korras. Just need kaks aspekti tagavad kaitstustunde. Kui nende pärast muretsema ei pea, oled sammu võrra lähemal eneseteostustele.

Kodu hoiab sinu energiat

Kodu. Minu kodu. Meie kodu. Vanemate kodu. Lapsepõlv vanavanematega maakodus. Sinu kodu? Kas kodu annab sulle energiat ja võimaluse täielikult välja puhata?

Mulle meeldib, kui kodu pakub mulle rõõmu. Ma ei tunne ennast hästi kohas, kus on palju vana kola. Mind ärritab, kui ma ei leia vajalikke asju üles, eriti kui on kiire. Mulle meeldib valgus, avarus. Mulle meeldivad küünlad, viirukid, värske pesu lõhn ja toataimede rohelus. Mulle meeldib, kui päike särab tuppa ja selle valgusvihu käes ei lendle tolmu, mis ajab mu nina sügelema. Mulle meeldib riidekappi avades, et sealt ei veere vaikselt välja asju, mis sinna tegelikult ei mahu. Mulle meeldib, kui seal on ruumi uuele. Ma tean, mis asjad mu kapis on. Jah, see on võimalik. Oled proovinud Jaapani korrastuskunsti, KonMarie meetodit? Soovitan. See pole ainult füüsiline kunst, vaid sügavam ettevõtmine, mis paitab kuidagi ka südant. Nagu mediteerimine. 

Minu kodu on mu turvaline kindlus, mis annab mulle energiat. Ma ei pea kodus mitte midagi tegema. Seal tekib hoopis inspiratsioon ja tahe end teostada. Oma kodus ma tahan ja saan lihtsalt olla. Täielikult mina ise. Kui ei saa, siis on see märk, et võtaksin midagi ette. Kuidas sinuga? Kas sulle meeldib koju tulla? Miks?

Raha toetab heaolu

Mis sulle esimesena rahaga seoses pähe tuleb?
Kas sul tekib pigem turvaline tunne või mitte?

Tahad midagi huvitavat teada? Kui lähenesid teadlikult, tegid enda heaks midagi ära juba eelneva paari rea lugemisega. Mis mõttes? Sa teadvustasid, mis sinu sees toimub. Vahet ei ole, kas see oli negatiivne või positiivne. Teadvustades saame hakata ka muutusi looma, kui selleks on tahtmine. 

Eesoleval baasvajaduste kursusel viimegi ühel nädalal tähelepanu rahale. Olgem ausad, tänapäeva ühiskonnas on raha tore asi. Baasvajaduste kontekstis aitab raha püramiidi teist astet toetada. Kui sul on piisavalt raha, tunned end turvaliselt. See ei tähenda, et ainult raha on oluline. Ei. Aga olulisel kohal on see kindlasti.

Ma töötasin õpetajana ja koolis oli tabu palgast rääkida. Ma ei saanud sellest kunagi aru. Ühel päeval rääkisime kolleegiga konkreetsetest numbritest. Sain teada, et mul oleks võimalik rohkem palka saada. Hakkasin vastavalt tegutsema. Leidsin uue töökoha, kus mu palk oli mitusada eurot suurem. Ma ei soovita sul kohe töökohta vahetada. Ütlen lihtsalt, et miskipärast on rahast rääkimine mõnes ringkonnas veel tabu. Meie kursusel mitte: me ei karda raha ja raha ei karda meid. Vaatame enda rahalisele heaolule konkreetselt otsa. Võta nüüdki üks hetk ja mõtiskle, mis on sinu suhe rahaga.

Liitu kursusega ja liigume üheskoos tasakaalu suunas!

1 thought on “Teel eneseteostusele hoolitse oma turvalisuse eest”

  1. Pingback: Eneseteostus algab füsioloogiliste vajaduste täitmisest - Siljatoit.ee

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga