Suvikõrvits – kurgi sugulane, mis talve üle ei ela

Suvikõrvits on taas üks neist toiduainetest, mida tarbin suurima hea meelega ja suurtes kogustes. Mul päriselt ka isutab vahel suvikõrvitsa järele: väikesteks kuubikuteks lõigatud, pannil kiirelt oliiviõliga praetud, meresoola peale raputatud. Võingi suvikõrvitsa ära praadida ja suure taldrikutäie ära süüa. Imeline maitse! Ka grillituna on suvikõrvits võrratu. Olgugi et maitselt on see pigem neutraalne, siis mingi võlu seal siiski on. Sestap pühendasingi podcasti “Amps!” 4. episoodi suvikõrvitsale ehk tsukiinile.

Kas suvikõrvits kasvab ainult suvel?

Suvikõrvits

Mõtisklesin mõnda aega suvikõrvitsa nimele. Miks just suvi? Mida see tähendab? Vastuse leidsin raamatust “Healing Foods”, kust ammutangi infot erinevate toiduainete kohta. Tõsi, vastus ei peitunud suvikõrvitsa peatükis, aga lehekülg varem “winter squashes” all. Nn. talikõrvitsad ehk eesti keele kontekstis kõik muud kõrvitsalised on sitkema viljaliha ja kõvema koorega. Need peavad talve vastu. Mäletan väga hästi lapsepõlvest, kuidas vanaemal oli kapi otsas ikka mingi hiiglaslik kõrvits, mis seisis kuude kaupa. Suvikõrvits kapi otsas? Ei. Suure veesisalduse tõttu see lihtsalt ei säili nii kaua. Hooaeg on suvel ja suvel tuleb see ka ära tarbida.

Ja mis värk selle kabatšokiga on? Lapsepõlvest mäletan ka seda köögivilja. Peamiselt on see meeles just paneerituna ja taaskord pärineb retsept vanaema varamust. Minu lemmik see toona ei olnud, aga nüüd… no kui kastaks munavalgesse ja seejärel rukkijahusse ja ürdisegusse, võiks saada ju päris ägeda toidu? Tagasi teemasse! Kabatšokk on põhimõtteliselt suvikõrvitsa variatsioon. Selline küpsem ja suuremat kasvu. Ja mõlemad on sugulased nii meloni kui kurgiga.

Mida kasulikku suvikõrvits sisaldab?

Peamiselt paistab suvikõrvits silma oma suure veesisalduse poolest. Palju vett tähendab omakorda ka madalat kalorisisaldust. Seega on tsukiini suurepärane kerge ja puhastav köögivili. Selle vedelikus on ka palju mineraale, mis aitavad kehas veetasakaalu reguleerida. Sestap on kasulik suvikõrvitsat ka mahlaks teha.

Suvikõrvits sisaldab palju vett, aga sellel on ka diureetiline ehk vedelikku väljutav toime. Lisaks ka laksatiivne mõju. Teatud fütotoitained panevad seedimise tööle ja nii hakkabki kehas kõik liikuma. Samuti võib see aidata suurenenud eesnäärme korral.

Võrreldes teiste kõrvitsalistega, on suvikõrvitsas rohkem C-vitamiini ja kaaliumit, samuti sisaldab see fosforit. Folaat ja magneesium aitavad aga südamehaiguste riski vähendada. Ka beetakaroteen – silmadele ja immuunsusele kasulik aine – on suvikõrvitsas täitsa esindatud. Mangaan abistab aga valgu, rasvade ja süsivesikute seedimise, suguhormoonide tootmise ja vererõhu alandamisega.

Kuidas suvikõrvitsat süüa?

Tänu neutraalsele maitsele saad tsukiinit tõepoolest nii magusates kui soolastes roogades nautida. Igal juhul püüa kasutada seda köögivilja tervikuna ja koos koorega. Nimelt peituvad paljud toitained just nimelt täpselt koore all või koore sees, nende hulgas näiteks silmadele vajalikud zeaksantiin ja luteiin. Kuna suvikõrvits säilib umbes sama kaua kui keskmine eestimaine suvi (mitte küll selle aasta kuumalainet arvestades, aga noh, selline tavalisem), siis tarbi see kiirelt ära.

Mulle meeldib suvikõrvitsat pannil vokiroogadesse segada. Samuti on see osa mu ahjupadadest (lisan viimasena, kuna küpseb kiiremini kui näiteks kõvemad juurikad nagu porgand, bataat, kartul ja peet). Tihti leiab tsukiinit ka ma hommikusest munapudrust koos kirsstomatite või paprikaga. Üks võimalus on suvikõrvits ka pooleks lõigata, vaod sisse tõmmata ja täita need toorjuustu ja poolitatud kirsstomatitega.

Peenestatud ribadena (julienne) sobib suvikõrvits nii salatisse kui ka nuudlite/spagettide aseainena. Mitmedki söögikohad pakuvad seda ja toit on seejuures tavalisest makaroniroast isegi kallim. Detoxinista lehel nägin isegi sellist põnevat retsepti, kus ta lisas suvikõrvitsat riivituna kaerahelbepudru sisse. Sinna juurde käisid ka vürtsid nagu kaneel ja muskaatpähkel. Esimest korda kuulsin, aga tegelikult ju üpris geniaalne kasutusviis: nagu võluväel saad paar köögiviljaportsjonit oma menüüsse juurde! Tema kodulehel märkasin ka suvikõrvitsa pestot: selles pestos annab mahtu suvikõrvits, juures veel tavapärane pestoürt basiilik, seemned ja oliiviõli. Äge!

Magusates kookides lisab tsukiini mahlakust ja massi. Neutraalne maitse tähendab, et seda ei pea kuidagi peitma. Saad erinevate maitsetega koogiretsepte lihtsalt täiendada. Suvikõrvitsaga brownied ei tohiks kellelegi imestamapanevalt kõlada. Samuti usun, et mingis sidrunikoogis oleks see põnev lisand.

Retseptid

Vürtsikad suvikõrvitsalaastud

Suvikõrvitsa laastudSelle retseptiidee sain samast raamatust, kust enamiku infot podcasti jaoks ammutan. Nimelt on see kollaste kaantega “Healing Foods”, mis selgitabki paljude toiduainete kasulikud toimed lahti. Mõne asja tegin aga teisiti. Näiteks ei hakanud ma koriandriseemneid ega vürtsköömneid kuival pannil eelnevalt röstima. Seda näiteks seepärast, et kasutasin nagunii jahvatatud maitseaineid. Samuti ei mõõtnud ma koguseid välja, vaid panin kõike tunde järgi. Sidrunimahl tuli seekord samuti pudelist, mitte värskest sidrunist.

Nende laastude nimel küürisin isegi mitu kuud mustana nurgas norutanud toidukuivati puhtaks. Täitsa lõpp, kuidas taas oli asi vaid kättevõtmises! Need hallitanud banaanikesed? No… need tulid ära nagu nalja. Ja ma olin mingi hetk veel otsustanud kuivatist täiesti lahti saada, kuna tundus kasutuskõlbmatu. Huvitav, kuidas ee ühtäkki nüüd lihtsalt toimis? Võibolla seepärast, et mõnda aega oli kuivati sõbranna käes, kes samuti nende banaanidega maadles… Ta küll loobus ja ütles, et ei käi tema jõud sellest vanast kihist üle, aga võib ka nii olla, et ta andis nagu mingi otsa kätte ja kui mina nüüd uuesti puhastada üritasin, oli ta ikkagi suutnud midagi lahti leotada. Igatahes… üks töökorras ja puhas asi kodus juures, jess!

Koostisosad:

  • 1 korralik suvikõrvits
  • sidrunimahla
  • vürtsköömneid
  • koriandrit
  • kurkumit
  • jahvatatud tšillit
  • soola

Viiluta suvikõrvits õhukesteks viiludeks. Mida õhem, seda kiiremini see kuivab. Sega kokku marinaadi ained ehk kõik muu. Kata suvikõrvitsa viilud marinaadiga. Jäta tunniks maitsestuma. Lao viilud 1 kihina kuivati riiulitele (On õige sõna? Pole nii ammu kuivatit kasutanud, et ei teagi enam.). Jäta kuivati 50 kraadi juurde umbes 5 tunniks undama. Esialgne retsept ütles, et 10-12 tundi, aga minu jaoks olid laastud juba 5 tunniga parajad. Vaata ja imesta, kui vähe ühest suvikõrvitsast saab. Kuivab kokku!

Pst, kiiret videoõpetust retseptist näed mu Instagrami kontol ka reelside alt. Reeli panen alati paar päeva pärast postituse ja podcasti osa avaldamist.

Šokolaadine kaerahelbepuder suvikõrvitsaga

Šokolaadine puder suvikõrvitsagaDetoxinista kodulehel uidates märkasin, et ta on teinud putru, kuhu ikka korraliku koguse suvikõrvitsat sisse riivis. See tundus nii geniaalne nipp, kuidas kohe hommikul (eeldades, et sööd hommikuti putru) juba portsjon köögivilja ära süüa, nii et pidin ka sama tegema. Kakaopulber, kaneel ja steeviaga tilgad muudavad pudru mõnusalt magusaks. Ja muidugi ei tohi puududa muna, mis valku lisab! Tšiiaseemned annavad väikse koguse oomega-3 rasvhappeid, tõstes toiteväärtust veelgi. Pane tähele, et mul on pigem vähe kaerahelbeid ja palju rõhku pandud köögiviljale. Sina võid muidugi rohkem panna!

Koostisosad:

  • 50g kaerahelbeid
  • 140g suvikõrvitsat
  • 1 muna
  • 1 spl tšiiaseemneid
  • kaneeli
  • kakaopulbrit
  • steeviaga maitsetilku (nt Nicks)
  • meresoola

Pane kaerahelbed veega keema. Mina lisan vett alati tunde järgi, aga umbes nii, et katab helbed ära ja natuke veel peale. Riivi suvikõrvits jämeda riiviga. Lisa pudrule koos kõigi teiste lisanditega. Sega hoolega läbi. Eriti sega pärast muna lisamist, et ei jääks tobedaid tükke. Kõiki maitseaineid pane vastavalt enda maitsele ehk siis maitse keetmise ajal, kuidas tundub ja timmi parajaks.

Retseptireel, kus näed 30 sekundi vältel, kuidas putru tegin, tekib nädala jooksul ka minu Instagrami kontole.

Podcasti 4. episood

Podcasti suvikõrvitsast saad kuulata mitmes keskkonnas, lingid leiad siit:

Või kuula siinsamas!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga