Porgand – enamat kui oranž köögivili

Porgand on üks imeline toiduaine ja ehk seepärast alustasingi podcasti “Amps!” just nimelt porgandiga. Selles postituses võtan kokku kõik podcastis räägitu, aga lisan veel paar magusat ampsu juurde. Nimelt leiad postituse lõpust ka kaks retsepti, mis sisaldavad… üllatus-üllatus… porgandit!

Millist värvi porgandeid maailmas leidub?

Pogand käes

Oranži porgandit on arvatavasti söönud igaüks. Hetkel ongi see poodides enim levinud porgandi variatsioon. Kas aga teadsid, et porgandid pole alati oranžid 

olnud? Kas teadsid, et oranž on pigem hilisem leiutis? Nimelt aretasid oranži porgandi hollandlased (kes siis veel!), kes olid omal ajal väga nutikad põllumehed. Miks oranž? See värvi esindab Hollandi kuningakoda ja sestap hollandlased selle porgandinalja ära tegidki.

Lisaks oranžile võid kohata ka musti, valgeid, punaseid, kollaseid ja lillasid porgandeid. Iga värv tähendab midagi. Köögi- ja puuviljade puhul pole värvipigment lihtsalt ilus silmale vaadata. Värvained värskes kraamis on fütotoitained ehk väga kasulikud ained inimorganismile. Neist võimsaim on lilla, mis sisaldab ohtralt antotsüaniine. Seega ei tasu lillat porgandit veidraks pidada. See on oma tavapärasest oranžist sõbrast väga erinev, aga seda võimsam. Lillad porgandid võivad aidata artriidi vastu ning hoida ära mitmeid südamehaigusi. Teised värvilised porgandid aitavad ennetada mitmeid vähiliike.

Mida kasulikku porgand sisaldab?

Porgand on enim tuntud suure beetakaroteeni sisalduse poolest. See on taimsest allikast pärinev A-vitamiini eelühend (loomsest allikast on vasteks retinool). Mis mõttes “eelühend”? Nimelt toodetakse beetakaroteenist inimkehas A-vitamiini. Kuna juba 100 grammist toorest porgandist saab päevase vajaliku A-vitamiini koguse kätte, siis seda üldiselt eraldi lisandina juurde tarbima ei pea. Usun, et oled konkreetselt A-vitamiini lisandiga vähe kokku puutunud. Beetakaroteen kaitseb UV-kiirguse eest ja tagab kauni jume, kui päikse käes aega veedad. Samuti pidurdab beetakaroteen naha vananemist ja kortsude teket.

Porgandites leidub veel luteiini ja zeaksantiini, mis on silmadele vajalikud antioksüdandid. Erti olulised on need sinisilmsetele inimestele, sest neil on silmades vähem kaitsvat pigmenti kui tumedasilmsetel.

Haruldasemat sorti mineraal molübdeen on samuti porgandites olemas. Molübdeeni vajab keha süsivesikute ja rasvade ainevahetuses. Samuti toetab see raua imendumist.

Porgandid on magusa maitsega, sisaldades ometigi hulgaliselt kiudaineid. Keha ei seedi kiudaineid, need tulevad enam-vähem samamoodi teiselt poolt välja, aga on olulised seedimise toetamiseks. Tänu kiudainetele käib kõht läbi. Kiudained seovad soolestikus ka mürkaineid ja aitavad organismi puhastada. Täiskõhutunde tekitamise poolest on need muidugi ka tuntud.

Kuidas porgandit süüa?

Beetakaroteeni kogus, mille poolest porgand enim tuntud on, langeb, kui porgandid liiga kauaks ripakile jäävad. Eelista kilekotis porganditele alati pigem lahtiseid ja värskemaid. Kui saad suure koguse noori porgandeid (need kaunid peenikesed juurikad), säilita neid sügavkülmas. Vanemaid ja suuremaid jurakaid võid säilitada 0-3 kraadi juures näiteks keldris koos kartuliga.

Porgandit on hea tarbida väikse koguse rasvaga, sest see on A-vitamiini kui rasvlahustuva vitamiini jaoks oluline. Riivigi näiteks porgand ära ja tee sellest mõnus krõmpsuv salat. Kui teed porgandist hoopis magusaid pallikesi (1 retseptiidee leiad ka siit postitusest), kombineeri porgandit pähklite või seemnetega.

Toore porgandi närimine on igati hea mõte, sest pead selleks pisut jõudu ja mälumislihaseid rakendama. See tagab sulle tugevad hambad. Samas võid porgandit tarbida mahlana. Tõsi, mahlast on kiudained eemaldatud ja järel on vaid vedel, maitsev ja magus osa, aga see on heaks toetuseks päikesepõletuse puhul, kuna saad beetakaroteeni kiiremini kätte. Veresuhkru tase tõuseb muidugi ka kiiremini, kuna süsivesikud imenduvad kiudainete puudumisel kiiremini.

Rohelised porgandipealsed tasub alles jätta. Need on söödavad! Haki salatisse, kaunista roogasid või tee antiseptilist ja diureetilist teed.

Üks naljakas fakt

Selline asjandus nagu porgandimuuseum on olemas! Tõsi, tegu on kõigest virtuaalse muuseumiga ning koduleht on katki ja kole, aga keegi on siiski panustanud tohutult aega, et lemmikjuurikale omamoodi altar ehitada. Sealt leiab porgandite ajaloo, kasvatamisnipid, retseptid ja… maailma suurima kunstikogu teostest, millel kujutatakse porgandeid. Muuseumi leiad siit.

Retseptid

Porgandisalat

Porgand salatis

See on lihtne porgandisalat, mille jaoks on vaja natuke porgandit riivida, natuke sibulat hakkida ja natuke aineid kastmena peale valada. Väike kogus kõrvitsaseemneid (lisaks õlile) tagavad selle, et salatis oleks ka pisut rasva, et kasulikud ained paremini imenduksid.

Kogus: lisandina kahele või ühele eriti aplale porgandisõbrale.

Koostisosad:

  • 180 g porgandit
  • 1 punane sibul (50 grammi)
  • 1 spl kõrvitsaseemneid
  • 1 tl oliiviõli
  • 0,5 tl veiniäädikat või sidrunimahla
  • 1 tl agaavisiirupit või mett

Riivi porgand. Haki sibul. Sega kokku õli, äädikas ja magustaja. Ja siis sega kõik kokku. Nii lihtne ongi.

Porgandi-aprikoosipallid

Porgand pallidena

Väiksed maiustused, mis on võrdlemisi kiudaine- ja rasvarikkad – sisaldavad kaera- ja kookoshelbeid. Mina vormisin sellest kogusest 22 palli (1 tükk 69 kcal), aga sa tee täpselt nii palju, kui heaks arvad ja kui suuri eelistad. Tegu on üpris energiatihedate näksidega, aga suvalisest kommist on need kindlasti toitainerikkamad!

Koostisosad:

  • 150 g kuivatatud aprikoose (pruunid on naturaalsemad)
  • 100 g kookoshelbeid
  • 100 g kaerahelbeid 
  • 120 g porgandit
  • 1 tl ingverit
  • 1 spl kaneeli

Kalla kõik ained kaussi ja töötle saumiksriga (või blenderis), kuni saad kleepuva massi. Kleepuvaks muudab selle aprikoos. Samuti vabaneb kookoshelvestest purustamisel pisut rasva. Vormi väiksed pallikesed. Kui sulle meeldivad vürtsikad pallikesed, lisa rohkem ingverit ja kaneeli!

 

Podcasti 1. episood

Porgandist sai alguse podcast ja sama juttu saad kuulata ka “Amps!” esimeses episoodis.

Podcast on saadaval järgmistes kohtades:

Või kuula siinsamas!

 

1 thought on “Porgand – enamat kui oranž köögivili”

  1. Pingback: Bataat - kartuli magus õde? - Siljatoit.ee

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga