Põhimõttekindlus – ole oma eesmärkidega samal lainel

PõhimõttekindlusPõhimõttekindlus on üks teema ja mõiste, mis end mulle külge haakis ega jäta tõenäoliselt enne rahule, kui selle teema endast välja kirjutan. Sedapuhku teen seda avalikult ja loodan sinulegi väärtust pakkuda! Kui see postitus sind kuidagi kõnetab, olen väga tänulik, kui jätad siia alla kommentaari. Või kirjuta mulle Instagramis ja arutleme sel teemal. Minu Instagram: @silja_ps

Nonii, aga põhimõttekindlus siis!

Võistlusdieedil olles tuleb seda jalutamist ikka omajagu. Tõhusa inimesena eelistan seda aega tavaliselt podcastide kuulamiseks kasutada. Eriti veel praegu, mil olen oma eesmärkidele ja ettevõtte arendamisele erakordselt häälestunud. Kaalult küll kahanen, kuid mõtteviisilt kasvan hetkel tohutult. Teatud podcastide kuulamine aitab mind kenasti rajal hoida.

Suurt rõhku panen just fitnessiteemalistele podcastidele. Kuulan võistlejate-treenerite nippe ja muljeid. Noogutan kaasa, pühin vahel mõne õnnepisara, et saan seda kõike teha, jätan meelde huvitava nipi. Niimoodi podcastide maastikul seigeldes sattusin viimasel ajal ka müügi- ja juhtimisteemaliste otsa. Kuidas internetis müüa, kui oled fitnessitreener? Mina ise treener ei ole, kuid arendan välja fitnessimentori teenust, mis kombineerib treenimiseks vajaliku mõtteviisi, toitumise ja minu isiklikud kogemused sportlasena.

Neis podcastides räägitakse palju mõtteviisist. Lõppude lõpuks algab kõik ju meist endist. Meie loome maailma enda ümber. Meie otsustame. Meie vastutame mis tahes tulemuste eest. Kui sulle ei meeldi su praegune olukord, siis… võta midagi ette! Sina oled selle aja jooksul oma mõtete ja tegudega ehitanud. Sina, ainult sina saad seda ka muuta. Seega tee esmalt otsus, et muudad. Ja siis tee ära! Ei otsi vabandusi. Ei vingu. Hakka tegutsema. Ka väike samm on samm edasi.

Mitmest erinevast podcastist käis läbi mõte “being integral”. See haakis end mulle külge ega tahtnud enam lahti lasta. Just mõiste “integrity” abil sain nime anda millelegi, mis oli mind mõnda aega närinud. Mingi teema on üles kerkinud. Kirjutan mõtted endast välja, lootes, et äkki on kellelegi neist kasu. Kui midagi muud siit ei saa, siis saan vähemalt pähe selguse. Võibolla suudan ka mõned uued seosed tekitada ja seeläbi teistelegi rohkem väärtust pakkuda.

Mis on põhimõttekindlus?

“Integrity” on eesti keelde tõlgituna “terviklikkus” või siis “põhimõttekindlus”. Mulle tundub, et just see viimane sõna on parim vaste. Kui sa oled põhimõttekindel, siis sinu sõnad ja teod on vastavuses, “aligned”, kui ingliskeelset mõistet kasutada. Sul on teatav põhimõte. Sa oled oma põhimõttes kindel. Sa tegutsed sellest põhimõttest juhindudes. Sa teed seda, mida ütled, et teed. Sinu uskumused ja arvamused peegelduvad su sõnades. Sa oled tervik. Sinu kavatsustes ja tahtes ei saa kahelda. Sa oled see, kes väidad end olevat.

Sõnad vs teod

Lihtsalt ilusMind ärritab, kui põhimõttekindlus puudub. Eriti siis, kui inimene ise valju häälega suuri sõnu teeb ega tegelikult tegutse. Olen palju kuulnud, kuidas keegi väidetavalt midagi tahab. Trenni teha, tasakaalustatult toituda, vormis keha saada, oma ettevõtet ehitada… ja kui vaatad, kas ta selle nimel ka tegutseb, siis ei. Vastupidi. Ta leiab vabandusi. Vabandusi, mitte võimalusi.

Lihtne on rääkida. Sõnad ei maksa midagi. Lauseid moodustada suudab igaüks. Kui paljud aga suudavad sõnadest sammukese kaugemale astuda ja päriselt tegutseda? Mõistan, et tegutsemine on vahel hirmus, sest astud oma mugavustsoonist välja. Samas… kas pole hirmus aasta-kaks hiljem avastada, et oled ikka veel selles samas mugavustsoonis ega pole vahepeal grammigi arenenud? Ausalt, mina ise kardan pigem mittearenemist. Sestap tõukangi end arenema. Ei, täpsemalt, ma ei pea end tõukama. Mind TÕMBAB arengu poole. Sellest tõmbest-tõukest (push-pull) täpsemalt allpool.

Mõneti tundub, et tegutsemisest räägitakse liiga palju. Suisa nii rohkelt, et reaalsete tegudeni ei jõuta, sest tegutsemise ajaks on energia otsas. Ei tasu rääkimisele energiat kulutada. Hakka lihtsalt pihta! Alusta ja arene protsessi käigus. Kui korralikult asjale hoo sisse lükkad ja seda päriselt tahad, leiad võimalused, vahendid ja meetodid tegutsemise käigus. Sa paned energia liikuma. Ja maailm vastab sellega, et toob sinuni õiged inimesed ja olukorrad, mis su soove toetavad.

Mina olen tegutseja. Ma ei viitsi vinguda ega sõnu tuulde loopida. Samuti ei viitsi ma draamaga tegeleda. Kui mu ellu tuleb vinguv inimene, kes tahab tühjast asjast draamat üles keerutada, siis ma eemaldun. Lähen ära ja teen oma asju edasi. Kui ma midagi tahan, siis hakkan kuskilt otsast liigutama. Ma ei jää ideaalset hetke ootama. See oli võibolla eile ega tule enam kunagi tagasi. Võtan praeguse momendi ja tegutsen KOHE.

Miks tegudeni ei jõuta?

Kui inimene ei jõua sõnadest tegudeni, ei tähenda see automaatselt, et ta on laisk ja lohakas. Võimalik, et ta pole päriselt oma eesmärkidele otsa vaadanud. Võimalik, et ta pole nendega samal lainel. Inglise keeles on selline mõiste nagu “being aligned”. Joondatud. Samal joonel. Samal lainel. Samamoodi võnkumas. Sünkroonis.

Kui su eesmärgid on su olemusega sünkroonis, ei ole mingi probleem nendega tegeleda. Sa ei õõnesta ennast. Mu sõbranna Anita, kes õppis coachiks, aitab sul enesesaboteerimist tuvastada. Kui arvad, et sinagi end saboteerid, soovitan sul temaga ühendust võtta! Leiad ta kõige kiiremini Instagramist – @anita_r2pp.

Kui sa päriselt TAHAD, siis sa teed. Kui sa ei tegutse, siis järelikult sa ei taha midagi piisavalt. Võibolla sa ainult väidad iseendale, et sa tahad, sest on ju äge teatud asju tahta. On äge tahta miljonit eurot, suurt maja ja tugevat vormis keha. Oled sa aga mõelnud, mis töö sellesse kõigesse panna tuleb? Kas sa arvad, et protsess nende soovideni on äge? Kas selline inimene olemine, nagu nende saamiseks vaja on, on ka veel äge?

Tõuge vs tõmme eesmärkide suunas

Ärka rõõmugaVõtame nii lihtsa asja nagu trennis käimine. Kas sunnid end takka, et treenida või ootad igat trenni pikisilmi? Kas pead end tagant TÕUKAMA või TÕMBAB trenn sind ise endasse? Inglise keeles rääkis Natasha Storm sellest oma podcastis “Get Woke or Stay Broke”. Olen teda iseenda ümber programmeerimiseks nüüdseks päris palju kuulanud. Soovin oma mõttemustreid timmida ning see podcast on üks vahend selle saavutamiseks. Selle episoodi nimi oli “If you can’t stay consistent it’s because you aren’t ALIGNED. Here’s how you FIX IT” ja just sealt sain põneva mõtte tõmbe ja tõuke kohta.

Kuulasin seda podcasti episoodi pärast trenni + joogat koju kõndides ning see mõte klikkis peas nii palju asju paika, et paar tundi hiljem hakkasin seda blogipostitust kirjutama. Olen niivõrd palju teiste mõtteid kuulanud ja enda omi setitanud, et viimaks on paras aeg midagi uut sünteesida. OLLA LOOJA. Looming ongi mitmes mõttes vanade ideede uude vormi valamine. Nopin natuke siit, natuke sealt, kokkan oma retsepti järgi, valan üle oma kastmega ja serveerin. Palun.

 

  • Eesmärk, tegevus, mille puhul pead end pidevalt takka sundima ehk tõukama (push) – pidev surve nii sinult endalt kui ka võibolla teistelt, kellele oled selle eesmärgi täitmist lubanud. Ei kõla väga toredalt.

VS

  • Eesmärk, tegevus, mis lihtsalt tõmbab enda poole (pull) – miski, mida sa tahad nii meeletult teha, et hüppad kohe hommikul krapsakalt voodist püsti. Miski, millega on seotud KIRG.

Kumba tüüpi eesmärke sinu elus rohkem on?

Kui oled pidevalt selles tõukamisrežiimis ehk sunnid end takka, siis tekibki olukord, kus sõnad ei muutu tegudeks. Sa pole oma eesmärgiga samal lainel. Tegelikult sa ei taha. Ja siis sa ei teegi. Või teed vingudes.

Kuidas olla eesmärkidega samal lainel?

Otsusta ära, mida sa päriselt tahad. Otsusta ära, mille nimel oled valmis tegutsema. Kui sa arvad, et tahad midagi, kuid pole selle nimel valmis tegutsema, siis… sa tegelikult ei taha. Ole aus. Ole brutaalselt aus. Kui kellegagi aus olla, siis just nimelt iseendaga. Võta see vastutus, et kui sa midagi ei taha, siis sa ei tee seda. Leia oma kirg, kutsumus, miski, mis sind tiksuma paneb. Kui ise ei oska, palu mentori või coachi abi. Ka minuga võib neil teemadel arutleda.

Kui sa midagi päriselt tahad…

…ütleb kogu su keha sellele “JAH”. Full body YES. Kui mõne tegevuse, eesmärgi või inimese osas on vähimgi kahtlus ning terve keha ei ole jaatuses, siis on see EI, sest su põhimõttekindlus saab kannatada. Ära ela poolikut elu. Ära ela VÕIBOLLA. Ela täiega. Vali JAH. Sul ei ole tegelikult aega poolikuid tahtmisi jahtida. Sul pole selleks aega, kui tahad päriselt kaugele jõuda.

Mina tean, et mul pole aega poolikuks jamaks. Kavatsen teha ainult neid asju, mille puhul ütlen täiega JAH. Nii olen õnnelik. See võib kohati karm tunduda, kuid on vajalik selleks, et oleksin kogu aeg sünkroonis. Kui mu JAH on 101% JAH, on mu elus põhimõttekindlus. Mu sõnadest saavad teod. Ma teen rohkem ära. Ma loon rohkem väärtust.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga