Peet – lillat tooni kasulik kaunitar

Podcasti “Amps!” 8. osas keskendusin järjekordsele lemmikule ja võtsin ette peedi. Tõepoolest, mulle maitsevad köögiviljad ning mulle meeldib avastada uusi viise nende tarbimiseks. Peeti on minu menüüs olnud väga erineval kujul, aga näiteks peedismuuti tegemise võtsin esmakordselt ette just podcastile retsepte leiutades. Mõtlesin, et milleks järjekordsest salatist jahuda. Nagunii teab terve maailm, et peet sobib kokku kitsejuustu ja balsamico äädikaga. Prooviks midagi teisiti! Nii leiadki postituse teisest osast, retseptide poolelt kaks blenderis valmistatavat peeditoitu.

Peet – maratoonarite võistlusnädala lemmik

Peet seostub mul siiamaani tugevalt vastupidavuspordi, täpsemalt maratonijooksuga. Võibolla valisin alateadlikult teemaks peedi, sest podcasti salvestades oli ka Tallinna maraton kohe-kohe toimumas. Ühtlasi oli see esimene aasta, mil ma stardis ei olnud. Ma olin stardis 11 aastat, 2010-2020, nii et millalgi oli see väga suur osa mu elust. Esiti harrastajana, hiljem ka võistlussportlasena ja Sparta särgis. Sel aastal polnud ma stardis lihtsalt seepärast, et ma pole enam jooksja ning mind ootavad ees fitnessilavad. Näiteks 10. oktoobril, mil toimuvad Eesti meistrivõistlused Salme kultuurikeskuses. Kui ma oleks veel maratoonar, siis oleks ma terve eelmise nädala peedimahla kaaninud. Aga ettevaatlikult! Nimelt võib peedimahl väga hõlpsalt iiveldama ajada. See on iseäranis siis tõsi, kui seda ise värskelt kodus pressid. Peedis on teatud bioaktiivsed ühendid, mis õnneks minema lenduvad, kui lased mahlal natuke aega (nt külmkapis) kaaneta nõus seista.

Mul on kogemus värske peedimahlaga suisa nii jube, et võtsin lonksu ja jooksin oksendama. Päriselt. Samuti tasub teada, et peet langetab vererõhku. Kui sul on madal vererõhk, ole just mahla juues ettevaatlik. Mul on olnud pigem tsipa madal vererõhk. Ka poes alumiste riiulite poole kummardudes ja kiirelt püsti tulles hakkab pea ringi käima. Samas sobib mulle täiega sport: see tõstab pulssi ja võtab uimase enesetunde ära.

Miks aga maratoonarid peediga tangivad? Eks ikka kergema maratoni nimel! Peet sisaldab teatud lämmastikuühendeid tänu millele vajavad lihased vähem hapnikku. See tähendab, et tuleb teha väiksem pingutus ja on võimalik rajal pikemalt vastu pidada või kiiremini edasi liikuda.

Mida kasulikku peet sisaldab?

Olen korduvalt podcastis maininud ja ka varasemates postitustes kirjutanud, et lillad köögi- ja puuviljad on kõige võimsamaid ühendeid täis. Nende antioksüdantidega hakkab silma ka peet. Betaiinid aitavad ennetada südamehaigusi ja vähki, leevendavad kehas põletikke ning muudavad organismi üldiselt tugevaks. Peet on ka igati puhastava toimega: pektiinid aitavad maksal tõhusamalt verd puhastada, sest peeti süües suureneb glutatiooni tootmine. Tänu antioksüdantidele ja peedi rauasisaldusele on vere puhastumine ja uuenemine veelgi tõhusam.

Peet peaks olema ka iga kaalulangetaja menüüs, sest sisaldab hulganisti täiskõhutundeks vajalikke kiudaineid. Mina olen riivitud peeti lisanud ka hommikupudru sisse, et saada toitvam kausitäis ning dieedi ajal paremini vastu pidada. Kui saad kuskilt lehtedega peeti, söö kindlasti ka lehed ära, sest just need soodustavad seedimist.

Kuidas peeti süüa?

Poest leiab peeti tõepoolest väga mitmel kujul: terved keedupeedid (või aurutatud), kuubikud, riivitud peet, aga ka toored mullased juurikad, mille kilohind aastaringselt meeldivalt soodne. Sellist valikut vaadates võibki arvata, et peet on eestlaste toidulaual oluline. Peamiselt süüaksegi peeti kuumtöödelduna ning sel kujul on peedis olev lükopeen paremini omastatav. Samas võib peeti vabalt ka toorelt nosida: riivi näiteks salatiks (lisa porgandit ja küüslauku või haki punane sibul peeneks), aja läbi mahlapressi (ja seejärel lase mahlal natuke seista, et need iiveldust tekitavad ühendid minema lenduks!).

Kui peeti ise keedad, jäta sabad ja koor külge, muidu lekib kogu värv keeduvette. Parem ongi näiteks aurutada või ahjus (koorega, see on söödav) röstida. Pimedamal ajal teen päris tihti ahjujuurikaid, kus potis on peale peedi veel porgand, kartul, bataat, sibul, küüslauk… natuke oliiviõli ja soola ning ürte ja ongi imehea pada. Kui röstid peeti üksinda, sobib juurde balsamico äädikas. Kunagi tegin ka sellist salatit, mille jaoks röstisin ahjus hunniku peedikuubikuid ja segasin need siis rukolaga. Ja ärme unusta odrakruupidega peedirisotot (täpsemalt siis orsoto)!

Boršisupp on miski, mis idee poolest võiks mulle maitseda. Peet ju! Millegipärast pole ma sellest suutnud aga head versiooni leiutada ja pole väga proovinud ka, sest olen peedile niivõrd palju muid kasutusviise leidnud. Peedist saab näiteks ka imehead püreesuppi, mis paistab silma just oma imelise värvi poolest. Ka peedismuuti näeb imekaunis välja. Kombineeri peeti teiste punaste-lillade marjade, näiteks maasikate, kirsside, mustsõstardega. Kui sind peedi “mullane”, maalähedane maitse häirib, siis selle peidavad nutikalt ära vaarikad ja tükike ingverit. Kadarbiku smuutidest oli poodides kunagi saadavak vist peedi-õunasmuuti. Kõlab samuti hästi!

Magusa maitse poolest sobib peet ka browniedesse. Ka mina olen mitmeid peedibrowniesid küpsetanud. Peet lisab mahlakust ja see on ühtlasi suurepärane võimalus toidu sisse köögivilja peita ning üldist värske kraami tarbimist tõsta.

Rosolje on üks mu lemmiksalateid, aga ainult siis, kui seda ise teen. Klassikalise versiooni vorst ega majonees ei tõmba mind üldse. Minu rosolje on lahjem ja valgurikkam. Kõige rasvasem osa on seal heeringas – kala mulle meeldib ja heeringas on oomega-3 rikas, nii et igati tervitatav. Minu rosoljes on aga tavapäraste komponentide asemel kikerherned ja kodujuust. Kui kodujuustus on palju vedelikku, pole eraldi kastet vajagi. Muidu lisan aeg-ajalt aga kastmeks maitsestamata jogurtit.

Retseptid

Peedipüreesupp

Paks püreesupp toidab ja täidab jahedamal sügisõhtul mõnusalt kõhtu. Tšillihelbed, ingver, küüslauk ja punane sibul matavad peedi kerget läägust ja muudavad supi särtsakaks. Lisasin ka poolitatud punaseid läätsi, et supis oleks ka midagi tummisemat. Mulle üldiselt meeldibki paksemat suppi süüa. Lusikatäis kodujuustu võiks ka supi peale sobida – valgurikkam ja lahjem lähenemine kui näiteks törts hapukoort.

Koostisosad:Peedisupp

  • 400 g keedupeeti
  • 1 punane sibul
  • 3 küüslauguküünt
  • 0,5 tl jahvatatud ingverit
  • tsillihelbeid
  • 1 puljongikuubik
  • soola
  • 100 g poolitatud punaseid läätsi

Haki küüslauk ja sibul natuke väiksemaks. Viska koos peediga blenderisse või püreesta saumiksriga ühtlaseks massiks. Kalla potti, lisa puljongikuubik, vesi (nii palju, kui soovitud konsistentsi jaoks vajad) ja lase keema tõusta. Maitsesta. Lisa läätsed ja keeda, kuni need on pehmed. Serveeri törtsu kodujuustu või maitsestamata jogurtiga.

Peedismuuti

Peedismuuti

Smuuti ei pea koosnema ainult marjadest ega puuviljadest. Harju smuutidesse köögivilju lisama ning saad kergelt köögiviljaportsjonid täis ja boonusena ka kõhu kasulikku täis! Taaskord sisaldab smuuti tsipake ingverit, mis peedi maitset mõnusalt tasakaalustab.

Koostisosad:

  • 500 g peeti
  • 200 g maasikaid
  • 1 greip
  • jahvatatud ingverit

Puhasta greip. Blenderda kõik koostisosad ühtlaseks massiks. Lisa nii palju vett, kui soovitud konsistentsi saavutamiseks vajalikuks pead.

Podcasti 8. episood

Podcasti peedist saad kuulata mitmes keskkonnas, lingid leiad siit:

Või kuula siinsamas!

 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga