Õun – sinu keha vajadusi arvestav puuvili

Podcasti “Amps!” 9. osas võtsin ette esimese puuvilja, sest köögiviljadest on juba omajagu räägitud. Kummalisel kombel on esimene puuvili selline, millega mul pigem vastuolulised kogemused. See puuvili on õun ja mul on õunatalumatus. Mida tähendab “toidutalumatus”? Lühidalt öeldes: ma ei sure õuna süües ära ega koge ägedat allergilist reaktsiooni, aga mul tekib kehv enesetunne. Täpsemalt paneb õun kõhu valutama ja gaase täis. Eriti hull on see toore õuna või kuivatatud õunaviilude puhul. Olen leidnud viisid õuna söömiseks: kuumutatuna ei tekita see erilisi tervisehädasid. Seega võivad mu menüüs olla õunakoogid ja muud küpsetatud magustoidud. Tihti panen õunakuubikuid või riivitud õuna näiteks koos ohtra kaneeliga pudru sisse. Podcasti teemaks valisin õuna, sest see on hetkel aktuaalne: peaaegu iga aia tagant leiab kasti õuntega, mis lausa kutsub neid vilju noppima.

Üks õun päevas…

“An apple a day keeps the doctor away” ehk “õun päevas hoiab arsti eemal” – seda ütlust on kuulnud vast igaüks. Mis peitub aga selle lause taga? Kas õun on tõepoolest nii kasulik, et suudab igale haigusele vastu seista? Kas isegi mina, kellel õun tekitab metsiku kõhuvalu, peaks leidma viisi enda menüüsse rohkem õunu lisada?

Omajagu tõtt selles lauses on. See vanasõna pärineb Pembrokeshire’ist, Walesist aastast 1866. Kuulsamaks sai see aga alles pisut hiljem, aastal 1913, kui see ära trükiti. Õun on tervisliku toidu sümbol. See lause viitab tõdemusele, et tervisliku ja tasakaalustatud toidu söömine aitab tervem püsida. Samas on moodsad (21. sajandi) uuringud näidanud, et õunasööjad on tugevama tervisega. Kui õun sulle terviseprobleeme ei tekita, tasub see oma menüüsse lülitada. Muidugi mõistlikes kogustes, sest ainult õunast toituda ei saa. Makrotoitainetest sisaldab õun ju vaid süsivesikuid, aga organism vajab ka valke ja rasvu. Täpsemalt saad õuna kasulikkusest lugeda juba järgmisest lõigust.

Mida kasulikku õun sisaldab?

Õun paistab iseäranis silma pektiini poolest. Just nimelt tänu pektiinile on õunamoosil paksem konsistents. Nimelt seob pektiin vedelikku ja tarretab kergelt. Lisaks õuntele leidub seda ka marjades ja köögiviljades. Kui sööd õunu, siis pektiin käitub nagu maailma parim kiudaine. Nimelt pakub pektiin su kehale just seda, mida sel hetkel enim vaja on. Kui sul on kõht kinni, on see lahtistav. Kui sul on kõht lahti, paneb see kõhu aga hoopis kinni. Kõlab vägevalt, eks? Toit, mis reageerib vastavalt su keha seisundile. Lisaks alandab see kolesteroolitaset. Arvestades, et õun takistab rasvade imendumist toidust, on tegu tõelise keha toetava toiduga, mis eriti dieedi ajal omal kohal on (eeldusel, et sa ainult õuntest ei ela; dieet on pikem ja keerulisem teema tegelikult). Ka õuntes olevad suhkrud on aeglasemalt imenduvad kui mõnes muus puuviljas. Nii et tõuse veresuhkru tase liiga kiirelt ja kõht püsib pikemalt täis.

Kas on vahet ka, mis värvi õunu süüa? Natuke on. Nimelt sisaldavad rohelised õunad rohkem õunhapet, mis soodustab seedimist. Punastes õuntes aga on sellised antioksüdandid, mis ennetavad närvikahjustusi ja Alzheimerit.

Kuidas õuna süüa?

Õun on igapäevaselt niivõrd kättesaadav, et tundub suisa jaburgi selle söömisel pikemalt peatuda. Teen seda ometigi, sest äkki leiad siit mõne õuna kasutusviisi, mille peale pole varem tulnud.

Toorelt vahepalana närimine (võibolla tasakaaluks veel peotäis pähkleid kõrvale) on levinud söömisviis. Tervisliku näksina võid õunaviilud ka peol lauale asetada. Kui soovid, et need seistes pruuniks ei tõmbuks, piserda tsitrusemahlaga (nt. sidrun) ja õun säilitab oma värvi. Toorena võid õuna ka kuubikuteks hakkida või ära riivida ja kasutada salatites (nt. Waldorf). Või viska veel mõne komponendiga blenderisse ja mikserda kokku vägev smuuti. Õun ja piparmünt näiteks? Ma ise sellisel kujul õuna eriti tarbida ei saa, nii et ei oska häid nippe jagada. Vaata poes aga mõnda valmissmuutit: enamik on õunamahla baasil tehtud ja saad sealt ideid.

Koogid, muffinid, struudlid, kringlid, stritslid – õunaküpsetiste nimekiri on lõputu ja igaühel on oma lemmikretseptid. Või on sul olemas vanaema, kellel on oma firmakook õuntega. Magusates küpsetistes sobivad õunad kokku sügis-talve vürtsidega. Kaneel, ingver ja kardemon on õuna parimad kaaslased. Vürtsikas õun näib kohati suisa pimedama aja parim õdususe tekitaja olevat.

Küpsetistes ei pea õun vaid katteaine olema. Riivi seda koogi-, keeksi- või muffinitaignasse ja saad tulemuseks eriti mahlase küpsetise. Kuna õun on niiske, siis võib retsept vajada pisut enam sideainet, näiteks muna. Ja muidugi ei tasu unustada, et ahju võivad minna ka terved õunad: uurista sisu välja, täida pähklite ja vürtsidega ja küpseta maitsvad ahjuõunad.

Moosidest ega kompottidest ei hakka pikemalt kirjutama. Need on miski, mida ma ise tarbin pigem vähe. Samas usun, et moosi saab teha ka vähema suhkruga või näiteks suhkruasendajaga (ksülitool). Moosis annab õun palju mahtu ja saad seda segada erinevate puuviljade ja marjadega ning leiutada täiesti uudseid kombosid. Õunamoos või paksem õunakaste on imeline lisand ka soolasele toidule ja tõenäoliselt sage külaline jõululaual.

Õun sobib lisaks salatitele ka muudesse soolastesse toitudesse. Kombinatsioon sealihaga on klassika, aga võid proovida seda ahjus ka koos pardi, hane või veiselihaga küpsetada. Ole avatud!

Retseptid

Pst, mõlemad retseptid leiad video kujul ka minu Instagrami kontolt reelide alt. Seal näed 30-sekundilises klipis, kuidas iga toit valmib.

Vürtsikas õunamagustoit

Õunamagustoit

See magustoit saab eriti kiirelt valmis siis, kui hoiad sügavkülmas õunakuubikuid nagu mina. Miks mul on sügavkülmas õuna? Sain kuskilt suurema koguse ning soovisin ikkagi ära tarbida. Otsustasin, et hakin kuubikuteks ja panen peotäie kaupa pudru sisse. Toimib! Kuubikuteks hakkimine on selles protsessis ainuke aeganõudev ülesanne. Kokkusegamine ja küpsetamine toimub kiirelt. Sellest retseptist saab 4 väikse vormi jagu magustoitu. Kogused on natuke suvalised, sest sõltuvad su personaalsetest maitse-eelistustest.

Koostisosad:

  • 3 keskmist õuna
  • 2 muna
  • agaavisiirupit
  • kaneeli
  • ingverit
  • kardemoni

Haki õunad kuubikuteks. Eemalda südamikud, aga ära koori. Koore all on kasulikud kiudained. Klopi munad lahti. Sega kõik koostisosad kokku. Agaavisiirupit ja vürtse pane täpselt oma maitse ja vürtsitaluvuse järgi. Näiteks… mida magusamaid õunu kasutad, seda vähem agaavisiirupit kulub. Vürtside kogus sõltub täpselt sellest, kui vürtsikat toitu eelistad ja kas need konkreetsed vürtsid sind kõnetavad. Jaota segu väikestesse ahjuvormidesse. Küpseta pöördõhuga ahjus või õhufritüüris 180 kraadi juures umbes 10-15 minutit, kuni muna on läbi küpsenud ja õunatükid pisut pehmemad.

Õuna-vürtsi-kaerahelbepuder

Mina ise moosi ei söö. Magustan putru steevia maitsetilkade (nt karamelli, maapähklivõi või martsipani maitsega), marjade ja puuviljadega. Ka õunad sobivad pudru sisse. Mulle on see eriti sobiv meetod, kuna toore õunaga on mul teadupärast pigem kehv suhe. Pudru sees kuumutatuna muutub see aga magusamaks ja paremini seeditavaks. Samuti annab õun pudrule palju mahtu. Muidugi ei puudu pudrust ka kaneel, ingver ja kardemon – õuna parimad sõbrad. Siin on magusaineks agaavisiirup, aga võid kasutada ka mett, vahtrasiirupit või kasvõi suhkrut, kui sul seda kodus on. Suhkru puhul eelista pruuni, see annab pudrule karamellisema maitse. Miks valisin mina agaavisiirupi? Selle glükeemiline koormus on väiksem. See tähendab, et agaavisiirupit süües tõuseb su veresuhkur vähem kui tavalise suhkruga.

Retsepti puhul pole ma koguseid ette andnud. Kalla potti natuke vähem kui tavalise pudru jagu helbeid, sest õun peab ka potti mahtuma. Õunakuubikuid (ma hoian hakituna sügavkülmas – saab kiirelt toidu sisse visata) pane rohkem kui kaerahelbeid.

 

 

Koostisosad:

  • kaerahelbed
  • õunakuubikud
  • agaavisiirup
  • ingver
  • kaneel
  • kardemon
  • sool

Pane potti kaerahelbed ja õunakuubikud. Kalla peale vesi ja lase keema. Alanda kuumust, kui on keema läinud. Lase podiseda: kaerahelbed küpsevad läbi ja õun muutub pehmeks, võibolla pisut ka moosilaadseks. Maitsesta agaavisiirupi ja vürtsidega. Lisa tasakaaluks ka pisut soola. Sega ja maitse. Lase pisut podiseda. See puder on nii mõnus ja juba magus, et moosi ei vajagi.

Podcasti 9. episood

Podcasti õunast saad kuulata mitmes keskkonnas, lingid leiad siit:

Või kuula siinsamas!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga