Lillkapsas – täidab teravilja asemel

LillkapsasLillkapsas on miski, mille panen lauale näiteks siis, kui teen suure potsiku hummust ja tahan selle kõrvale köögivilju pakkuda. Ehk siis… lillkapsas võtab koha snäkilaual sisse, kui mul on külalised. Eelistan ju pakkuda köögiviljarohkeid ja tervislikke toite. Hummusega kombineerituna saavad need vaagnad kusjuures üpris kiirelt tühjaks! Aga ma ei tahtnud kirjutada hummusest. Kikerherneste teemas sai see vast juba piisavalt tähelepanu.

Lillkapsapõhjaga pitsast olin kuulnud varemgi ja viimaks proovisin ka ise teha (loe retsepti altpoolt). Aga puder lillkapsaga? Kah võimalik! Nii soolase kui magusa versiooni puhul. Selle mõtte, et lillkapsas sobib pudru sisse istutas mulle pähe Palja Porgandi pudruraamat. Varem ei osanudki nii mõelda. Porgand ja suvikõrvits – vanad tuttavad pudru sees. Lillkapsas? Täielik uustulnuk! Ühe pisut veidra retsepti lillkapsapudruga leiadki altpoolt. Esmalt aga… vaataks üle, kuidas lillkapsas tervist toetab.

Lillkapsas kui riisi alternatiiv

Üks põnevaimaid mooduseid lillkapsa kasutamiseks on riisi asendamine just selle köögiviljaga. Riisi meenutab lillkapsas värvi poolest. Tegelikult on tegu aga riivitud ja maitsestatud lillkapsaga, mis on süsivesikutevaene ja kiudainerikas alternatiiv tavalisele riisile. Kõlab nagu huvitav lisand näiteks ka võistlusdieedil olles.

Mida kasulikku lillkapsas sisaldab?

Lillkapsas sisaldab nii mõndagi kasulikku. Immuunsust toetav C-vitamiin, energia tootmiseks vajalikud B-grupi vitamiinid, seedimisele soodsad kiudained. K-vitamiin, kaalium ja antioksüdandid muudavad lillkapsa ka vähki ennetavaks ja toetavad ühtlasi südame tervist. Lisaks on lillkapsas antisklerootiline ja sobib imehästi ka eakatele.

Kuidas lillkapsast süüa?

Lillkapsas on kõige kasulikum toorelt, sest sisaldab rohkelt foolhapet ja C-vitamiini ehk aineid, mis kuumutades lagunevad. Murra õisikuteks ja kasta dipi sisse. Eriti mõnus hummusega! Kui lillkapsast kuumutad, teegi sellest näiteks riisi alternatiivi: riivi, maitsesta ja prae kiirelt. Sobib aasiapäraste vürtside ja munaga suurepäraselt kokku. Ka püreesuppide põhjana on lillkapsas hea valik. Ja muidugi on see hea komponent erinevate vokiroogade koostises või osana köögiviljapajast, mida küpsetad ahjus. Olen mõelnud, et väga vahva oleks lillkapsast ka kergelt muna ja jahuga paneerida ning seejärel õhufritüüris krõbedamaks küpsetada. Hetkel mõttest kaugemale jõudnud pole. Kas oled lillkapsast õhufritüüris teinud?

Retseptid

Olgugi et mainisin just enne, et lillkapsas on kõige kasulikum toorelt, on siinsed retseptid kuumutatud toidud. Miks? No toorelt ei ole vaja lillkapsaga suurt midagi ette võtta. Lihtsalt söö! Kuumutatuna on lillkapsaga aga natuke rohkem toimetamist. Mõlemad retseptid leiad peagi minu Instagrami kontolt ka reelide alt, kui soovid näha, kuidas tegemine välja näeb.

Lillkapsapõhjaga pitsa

Jahu asemel lillkapsas? Miks ka mitte! Päris üks ühele asendada ei saa, sest lillkapsas käitub teistmoodi ja vajab pisut rohkem sideaineid. Muidu ei püsi pitsapõhi koos. Selles retseptis kasutasin näiteks muna. Mõnes variandis on aga ka hunnik riivjuustu, mis sulades mõnusalt lillkapsa kokku seob. Olen kuulnud, et lillkapsapõhjal pitsat tehes riivitud lillkapsast ka nõrutatakse, et vedelikku maksimaalselt eemaldada. Mina seda teha ei viitsinud. Tegin kõige lihtsama ja kiirema versiooni. Põhja panin veel sibulat, et oleks natuke vunki ja maitset juures. Katteks tomatipüree ja juust ning mida iganes veel sinna panna soovid.

Koostisosad:Lillkapsapitsa

  • pool lillkapsast
  • 2 muna
  • 1 punane sibul
  • tomatipüreed
  • kana
  • igasugu muud katteained (tomat, suvikõrvits)
  • juustu

Riivi lillkapsas. Haki sibul. Kuumuta pannil lillkapsast ja sibulat, et natuke vedelikku välja aurutada ja sibula maitset mahendada. Lase natuke jahtuda. Sega kokku munaga. Maitsesta natukese soolaga. See on pitsapõhi. Aja ahi kuumaks. Laota pitsapõhi küpsetuspaberiga kaetud plaadile spaatliga laiali. Küpseta ahjus, kuni põhi on kuldne. Seejärel laota peale katteained: tomatipasta, kana, köögiviljad ja kõige peale veel juust. Küpseta, kuni juust on kuldne. Lase jahtuda ja eemalda siis ettevaatlikult küpsetuspaberi küljest. Pitsa võib natuke kinni jääda, sest lillkapsas on niiske. Kannatust! See tuleb lõpuks lahti ja saad nautida.

Sidruni-mooni-matchapuder lillkapsaga

See pudruretsept sai alguse kurvalt kapi pealt konutavast matchapulbrist, mille aastaid tagasi Taist teeistandusest ostsin. Nuputasin natuke, mis maitsed sinna juurde sobiks ja nii see pisut veider puder sündiski. Kapsamaitse jääb kergelt tunda, aga kui ohtralt sidrunimahla juurde kallad, õnnestub seda varjata. Mulle see puder täitsa meeldib. Imeline võimalus menüüsse rohkem köögivilja lisada. Mooniseemned annavad pudrule krõmpsuvust, matchapulber teeb roheliseks ning sidrun tasakaalustab maitseid.

Koostisosade kogused on suhteliselt suvalised, sest sõltuvad sinu pudruisu suurusest ja isiklikest maitse-eelistustest. Sidruni-matcha-magusaine koguseid tuleb eriti peenelt paika timmida, et saaksid oma maitsemeelele sobiva variandi.

Lillkapsas pudrukausisKoostisosad:

  • kaerahelbeid
  • lillkapsast
  • munavalget
  • rohelise tee (matcha) pulbrit
  • sidrunimahla
  • mooniseemneid
  • maitseks soola ja magustajat (mul Myproteini “cheesecake”)

Pane kaerahelbed ja riivitud lillkapsas koos keema ja keeda pehmeks. Lisa vastavalt soovitud maitsele sidrunimahla, natuke mooniseemneid, matcha pulbrit ning soola ja magusainet. Keera kuumus maha. Klopi sisse munavalge ja klopi tõesti hoolega, et ei jääks tükke. Maitsesta, kuni maitsed on sinu jaoks piisavalt tasakaalus. Kui panid palju lillkapsast, võib selle maitse üle käia. Matchaga tasub pigem ettevaatlik olla, sest ka selle maitse on tugev. Sestap soovitangi natukesehaaval maitseid lisada, proovida ja siis vajadusel juurde panna.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga